Termal Transfer Ribon Nedir? Çeşitleri Nelerdir?
24 Jan
0

Termal Transfer Ribon Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Yazar: John Okunma: 412

waxTermal Transfer Ribon Nedir ?

Halk dilinde karbon ve robin olarakda adlandırılan parlak ve kendiliğinden kararmayan etiketlerde kullanılan transfer ribon kademe kademe üç tabaka birleşimiyle üretilmektedir. belirttiğimiz ürünün 

üst kısmında yazıcı kafasına yapışmaması için koruyucu bir ince zar tabaka

orta kısmında film tabakası ve

alt tabaka kısmında bildiğimiz mürekkebe benzeyen sıvı bir kimya bulunmaktadır.

balmumundan oluşturulan bu tabakanın kalınlık/incelik kalitesi ve diğer tabakada bulunan mürekkebin kalite farkıyla 

günümüzde çok farklı sektörlerde, farklı baskı kaliteleri amacıyla kullanımı devam etmektedir.


Termal Transfer ribon Çeşitleri Nelerdir ?


Dünya Çapında ribon çeşidi çok farklı çeşitlerde bulunmaktadır

Fakat anavatanımız Türkiye'miz de genel anlamda üç çeşit transfer ribon kullanılmaktadır

Wax, Wax/Resin ve Resin.

Ülkemizde genel olarak Siyah rengin tercih edilmesi sebebiyle diğer renklere göre siyah ribonunun sirkülasyonuna bağlı olarak fiyatı daha uygundur.

Farklı sektörlerin talebi üzerine ülkemizde kırmızı mavi altın sarısı gold, gümüş girisi gold, yeşil vb renklerde de üretimi yapılmaktadır fakat siyaha göre daha pahalıdır, çünkü sirkülasyonu, üretim adeti azdır

Örneğin çiçekçilik sektöründe esnaf doslarımızın kullandığı renk genel olarak kırmızı ve mavidir, bu sektörde siyah renk sadece cenaze çelenklerinde kullanılmaktadır.

Barkod yazıcı üretici firmalar genel olarak 2 çeşit ribonu destekleyen cihaz üretimi yapmasına bağlı olarak Düz / Flat ribon ve Near Edge ribon seçenekleri sunulmaktadır.

Açıklamalarımda belirtmeye çalıştığım üzere herhangi bir çeşit ribonu alakasız bir marka cihazda kullanmanız baskı kalitesinde sorun yaratabilmektedir.

Genel olarak kullanılan barkod yazıcılarının büyük çoğunluğu Flat teknolojisinde üretildiği için Near Edge ribonuyla kullanılamamaktadır.

Near Edge kullanan marka yazıcımız öncelikle TOSHŞBA markasında ve sonrasında da TSC markasının özel serilerinde bulunmaktadır.

Bu nedenledir ki aldığınız yazıcının marka modeline göre doğru ribonu kullanmanız gerekmektedir.

Eko termal / Eco Thermal  / Lamine Termal (uzun ömürlü) etiketler kendiliğinden kararma yanma özelliğine sahip olduğundan dolayı bu etiket türlerinde ribon kullanmanıza gerek yoktur. (ribon takmanız baskınızın renginin biraz parlak olmasına sebep olur ama bu işlem sadece israf ve sarfiyat anlamına gelir.


Kuşe ve Vellum dediğimiz parlak ve yırtılabilen etiketerde WAX ribon kullanmanız en doğrusudur fakat baskının dış sürtünme vb etkenlerden dolayı silinmemesini isterseniz WAX/RESİN W/R ribon kullanabilirsiniz.


Silver Mat isimli gri renkli alüminyum karışımlı yırtılmayan ve ısıya bir nebze dayanıklı etikette RESİN dediğimiz ribonu kullanarak 

baskı yaptığınız yazının silinmeden uzun süre kullanabilirsiniz.

Örneğin bir kameranın üzerine garanti etikeri olarak yapıştırılan Silver Mat etiketi, doğuda bir dağ köyünün soğuk  karlı ve yağmurlu iklim hava şartlarına bağlı olarak kullanabilirsiniz.


Silver Mat etikettee wax ribon kullanırsanız baskı alabilirsiniz fakat 

baskı yaptıktan sonra parmağınızla ve tırnağınızla yazının üzerine temas ederseniz baskınızın silindiğini göreceksiniz ve bu size silvermata verdiğiniz yüksek ücretin karşılığında zarar verecektir.


Bazı müşterilerimiz Silver Mat etikette wax resin ribon kullanmaktadır

bu işlem bir nebze işinizi görür ve parmak ucuyla baskı üzerine sürtmeniz durumunda baskının kolay silinmediğini göreceksiniz fakat resin ribona nazaran baskınızın çok dayanıklı olmadığını gösterecektir.


opak pp parlak ve opak pe isimli parlak ve plastik karışımlı etiketinizde de Silver Mat  etikette yazdığım tüm ayrıntılar geçerlidir ve en doğru seçim resindir


Silver Mat  ve opak gibi pahalı ve özel işlemlerde kullanılan baskınızın içeriğinde bulunan harflerinizin 6 puntodan daha küçük olması durumunda 

203 dpı değil de mümkünse 300 dpı ve hatta maddi imkanlarınız durumunda 600 dpı Yüksek çözünürlükteki barkod yazıcı kullanmanızı ve resin yerine premium resin ribon kullanmanızı önemle tavsiye ederim.


Tekstil sektöründe yıkama talimatı amacıyla kullanılan saten, non woven ve yıkama kumaşlarında durum biraz daha farklıdır.

Müşterilerinin vücudunda yıkama kumaşının tercine, yumuşak hammadde sebebiyle SATEN malzeme ile yıkama talimatı baskısı oluşturun müşterilerimiz için durum şu şekildedir;

Satende Wax ribon kullanımı baskı kalitesinde kaliteli bir çözümdür fakat ürü buhar ve yıkama sonrasında bu baskı tamamiyle silinip kaybolmaktadır

B110A olarak kodlandırılan ribon kullanımı bir nebze daha doğrudur fakat bu işlemde yıkama kısmında uzun süre dayanıklı olmamaktadır.


Japon Akmazı dediğimiz ve Müşterimiz arasında Yıkama Talimatı olaraktan adlandırılan kumaş malzemesinde tekstil sektörünü yıkama, kimya vb işlemlerine bağlı olarak değişmektedir.

Örneğin;

Gömlek, penye, etek vb üretimi yapan ve ağır yıkama ve yüksek ütü buhar işlemi yapmayan müşterilerimiz kullandıkları hafif yıkama kumaşlarında wax yada wax/resin türünde ki B110A kodlu ribon kullanmaktadır.


Kot vb taşlama ve kimyavi yıkamalara maruz kalan tekstil ürünlerinde ise oluşturulan yıkama kumaşı / japon akmazı malzemesinde D110A ya da muadili olan TR110A ve satıcı firmalarının kendilerine özgü verdikleri değişik kodlarla üretilen ribonların kullanılması en doğru seçimdir.

Ağır yıkama ribonu kullanmayan müşterilerimizde, üretim sonrası oluşturulan ütü buhar ve ağır yıkama işlemlerinden  sonra baskı silinmekte ve hatta tamamıyla kaybolmaktadır.


Bu işlemlerin dışında RENK ALMAZ ismi verilen bir kumaş etiket daha bulunmaktadır

paspas vb ürünlerde üretici firmanın paspası oluşturduktan sonra, ürün üzerine diktiği renk almaz kumaşla beraber ürün boya kazanlarına girdiği için YIKAMA KUMAŞI / JAPON AKMAZI yerine RENK ALMAZ kumaşı kullanarak kumaşın renginin beyaz kalmasına ve D110A ribonla  baskısının yazısının silinmemesini sağlamaktadır.


Şefaf (etiket)lerdede durum Silver Mat  ve Opak pp pa (etiket)lerde olduğu üzere RESİN ya da PREMİUM RESİN ribon kullanılmaktadır ve buna bağlı olarak yazı silinmeden uzun süre etiket üzerinde durmaktadır.

Şeffaf etiket genel olarak kozmetik sektörlerinde / parfüm şişlerinde,  Araç camı üreten firmalarda,

hediyelik vb cam üretimi yapan firmalarda kullanılmaktadır.


Transfer Ribon Nasıl Çalışır ?


3 kademeden oluşan ribon

balmumuyla olulturulan firm tabakasının üzerinde mürekkebe benzer kimyanın, barkod yazıcı termal kafa dotlarının (saç telleri kadar ince rezistans tellerin) verdiği ısı sayesinde sıvı halde kağıdın üzerine transferiyle baskı oluşmaktadır

ı kafa sayesinde ısıtılarak sıvı hale gelir ve etiket yüzeyine transfer edilerek, baskı sağlanır. Mükemmel baskı kalitesinin sağlanabilmesi için  ribon ve baskı yapılacak malzemenin  uyumlu olması gerekir.


termal Transfer Baskı Kullanım Alanları ;

Barkod yazıcılar
- Otomatik Tanımlama Sistemleri / Etiketleme makineleri
- Bilet sistemleri (tren ve havayolu biletleri, biniş kartları)
- Plastik kartlara (Ehliyet v.b.) yapılan baskılar
- Ambalaj filmi (PE, PP, OPP.vb.) üzerine yapılan baskılar
- Grafik sanatları

termal Transfer baskı size düz etiket kağıdından sentetik etiket kağıdına kadar her türlü baskısız etiket malzemede en iyi sonucu sunar.
termal transfer etikette ribonla baskı alınmasından sonraki ömrü, termal etiketle kıyaslandığında daha uzundur.


Ribonlar, Barkod Yazıcıları ve Daha Fazlası İçin  ASYA BARKOD

Argox Godex Tsc Zebra Datamax Toshiba Cab Epson Honeywell Wincode Beiyang İntermec Aclas Rongta Bitatek Digi | Zebex Newland Datalogic Sunlux Unite

Yorumlar
Yorum yaz